A2M1ASQ48VDC1.6R
DigiKey Part Number
2449-A2M1ASQ48VDC1.6R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A2M1ASQ48VDC1.6R
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 48V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 48VDC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A2M1ASQ48VDC1.6R Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Must Operate Voltage
33.6 VDC
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Must Release Voltage
4.8 VDC
Series
Operate Time
7 ms
Packaging
Tray
Release Time
5 ms
Part Status
Active
Features
Resistor, Sealed - Fully
Coil Type
Non Latching
Mounting Type
Chassis Mount
Coil Current
33.3 mA
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Voltage
48VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
40 A
Coil Power
1.6W
Switching Voltage
75VDC - Max
Coil Resistance
1.44 kOhms