A3K1ASQ12VDC1.6
DigiKey Part Number
2449-A3K1ASQ12VDC1.6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A3K1ASQ12VDC1.6
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 150A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A3K1ASQ12VDC1.6 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Must Release Voltage
1.2 VDC
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Operate Time
15 ms
Series
Release Time
15 ms
Packaging
Tray
Features
Magnetic Blowout, Sealed - Fully
Part Status
Active
Mounting Type
Socketable
Coil Type
Non Latching
Termination Style
Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes
Coil Current
133.3 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Coil Voltage
12VDC
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Coil Power
1.6W
Contact Rating (Current)
80 A
Coil Resistance
90 Ohms
Switching Voltage
145VDC - Max
Base Product Number
Must Operate Voltage
7.8 VDC