A3K1CSQ48VDC1.6
DigiKey Part Number
2449-A3K1CSQ48VDC1.6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A3K1CSQ48VDC1.6
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 80A 48VDC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 48VDC Coil Socketable
Category
Must Operate Voltage
33.6 VDC
Manufacturer
CIT Relay and Switch
Must Release Voltage
4.8 VDC
Series
Operate Time
15 ms
Packaging
Tray
Release Time
15 ms
Part Status
Active
Features
Magnetic Blowout, Sealed - Fully
Coil Type
Non Latching
Mounting Type
Socketable
Coil Current
33.3 mA
Termination Style
Plug In, Quick Connect - Multiple Sizes
Coil Voltage
48VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
80 A
Coil Power
1.6W
Switching Voltage
145VDC - Max
Coil Resistance
1.44 kOhms