J115F11C120VACS6
DigiKey Part Number
2449-J115F11C120VACS6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J115F11C120VACS6
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 120VAC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
J115F11C120VACS6 Models
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
90 VAC
Part Status
Active
Must Release Voltage
36 VAC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
10 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
40 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
277VAC, 110VDC - Max
Approval Agency
cURus, TUV
Load - Max Switching
9600VA, 1120W
Relay Type
Coil Current
39.5 mA
Coil Resistance
3.04 kOhms