J115F1E1AS12DSX.9FZ | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2449-J115F1E1AS12DSX.9FZ-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | J115F1E1AS12DSX.9FZ |
Description | RELAY GEN PURPOSE SPST N.O. 30A |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | J115F1E1AS12DSX.9FZ Models |
Category | Termination Style PC Pin |
Mfr | Seal Rating Sealed - Fully |
Series | Coil Insulation Class F |
Packaging Tube | Must Operate Voltage 9 VDC |
Part Status Active | Must Release Voltage 1.2 VDC |
Mounting Type | Operate Time 15 ms |
Coil Voltage | Release Time 10 ms |
Contact Form SPST-NO (1 Form A) | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Contact Rating (Current) 30 A | Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO) |
Switching Voltage 277VAC, 110VDC - Max | Approval Agency cURus, TUV |
Load - Max Switching 7200VA, 840W | Relay Type |
Coil Current 75 mA | Coil Resistance 160 Ohms |