J115F31AH48VDCS61.5U
DigiKey Part Number
2449-J115F31AH48VDCS61.5U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J115F31AH48VDCS61.5U
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 50A 48V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 48VDC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
J115F31AH48VDCS61.5U Models
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
36 VDC
Must Release Voltage
4.8 VDC
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
50 A
Contact Material
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Switching Voltage
277VAC, 110VDC - Max
Approval Agency
cURus
Load - Max Switching
13850VA, 5500W
Relay Type
Coil Current
31.3 mA
Coil Resistance
1.536 kOhms