1569-16-1-0500-002-1-TS
DigiKey Part Number
CN643W-500-ND
1175-1569-16-1-0500-002-1-TS-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1569-16-1-0500-002-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enter Number of Feet in Order Quantity - 16 AWG Hook-Up Wire 26/0.0100" White 300V
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.095" (2.41mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Packaging
Spool
Digi-Spool®, Continuous Spool
Length
500.0' (152.4m)
Part Status
Active
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
26/0.0100"
Ratings
UL Style 1569
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 9,000 Feet
Check for Additional Incoming Stock
Digi-Spool®, Continuous Spool
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
Spool
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 16AWG BLK 500'
In-Stock: 28
HOOK-UP STRND 16AWG YEL 500'
In-Stock: 5
HOOK-UP STRND 16AWG RED 500'
In-Stock: 18
HOOK-UP STRND 16AWG BLU 500'
In-Stock: 9
HOOK-UP STRND 16AWG BRN 500'
In-Stock: 0
Alternate Length
HOOK-UP STRND 16AWG WHT 250'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 16AWG 300V WHT 25'
In-Stock: 16
HOOK-UP STRND 16AWG WHT 100'
In-Stock: 5
HOOK-UP STRND 16AWG 300V WHT 50'