1569-16-1-0500-011-1-TS
DigiKey Part Number
CN651GY-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1569-16-1-0500-011-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 16AWG GRN/YEL 50'
Customer Reference
Detailed Description
16 AWG Hook-Up Wire 26/0.0100" Green, Yellow 300V 50.00' (15.24m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.094" (2.38mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Length
50.00' (15.24m)
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Conductor Strand
26/0.0100"
Additional Resources
Discontinued
This product is no longer carried by DigiKey.
Alternate Color
HOOK-UP STRND 16AWG 300V BLK 50'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 16AWG 300V WHT 50'
In-Stock: 2
HOOK-UP STRND 16AWG 300V YEL 50'
In-Stock: 3
HOOK-UP STRND 16AWG 300V RED 50'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 16AWG 300V BLU 50'