Image for 1569-18-1-0500-002-1-TS is not available
1569-18-1-0500-002-1-TS
DigiKey Part Number
1175-1569-18-1-0500-002-1-TS-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1569-18-1-0500-002-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 18AWG WHT FOOT
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 AWG Hook-Up Wire 34/0.0071" White 300V Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Mfr
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Part Status
Active
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
34/0.0071"
Ratings
UL Style 1569
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Spool Size
500.0' (152.4m)
Jacket (Insulation) Diameter
0.083" (2.11mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 500 Feet
Check for Additional Incoming Stock
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
HOOK-UP STRND 18AWG 300V WHT 50'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 18AWG WHT 500'
In-Stock: 9
HOOK-UP STRND 18AWG 300V WHT 25'