1569-24-1-0500-004-1-TS
DigiKey Part Number
CN521R-25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1569-24-1-0500-004-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 24AWG 300V RED 25'
Customer Reference
Detailed Description
24 AWG Hook-Up Wire 11/0.0063" Red 300V 25.00' (7.62m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.055" (1.40mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Packaging
Spool
Length
25.00' (7.62m)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
11/0.0063"
Ratings
UL Style 1569
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Discontinued
This product is no longer carried by DigiKey. View Alternative Package Types
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
HOOK-UP STRND 24AWG RED 100'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 24AWG RED FOOT
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 24AWG 300V RED 50'