1569-24-1-0500-008-1-TS
DigiKey Part Number
CN525A-25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1569-24-1-0500-008-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 24AWG 300V ORN 25'
Customer Reference
Detailed Description
24 AWG Hook-Up Wire 11/0.0063" Orange 300V 25.00' (7.62m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.055" (1.40mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Length
25.00' (7.62m)
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
11/0.0063"
Ratings
UL Style 1569
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 11
Check for Additional Incoming Stock
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
HOOK-UP STRND 24AWG ORANGE
In-Stock: 6480
HOOK-UP STRND 24AWG ORN 100'
In-Stock: 13
HOOK-UP STRND 24AWG 300V ORN 50'