1672-18-1-0500-001-1-TS
DigiKey Part Number
CN369B-25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1672-18-1-0500-001-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 18AWG 300V BLK 25'
Customer Reference
Detailed Description
18 AWG Hook-Up Wire 34/0.0071" Black 300V 25.00' (7.62m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.122" (3.10mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.016" (0.41mm)
Packaging
Spool
Length
25.00' (7.62m)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
34/0.0071"
Ratings
UL Style 1672
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 6
Check for Additional Incoming Stock
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 18AWG 300V WHT 25'
In-Stock: 14
HOOK-UP STRND 18AWG 300V YEL 25'
In-Stock: 17
HOOK-UP STRND 18AWG 300V RED 25'
In-Stock: 7
HOOK-UP STRND 18AWG 300V BLU 25'
In-Stock: 5
HOOK-UP STRND 18AWG 300V BRN 25'
In-Stock: 5
Alternate Length
HOOK-UP STRND 18AWG 300V BLK 50'