21458-18-2-0500-0402-1-TS
DigiKey Part Number
CN170WR-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
21458-18-2-0500-0402-1-TS
Description
CABLE 2COND 18AWG RED/WH 50'
Customer Reference
Detailed Description
2 Conductor Multi-Conductor Cable Red, White 18 AWG 50.00' (15.24m)
Category
Jacket (Insulation) Material
Mfr
Jacket (Insulation) Diameter
0.153" (3.89mm)
Packaging
Spool
Length
50.00' (15.24m)
Part Status
Obsolete
Jacket Color
Red, White
Cable Type
Ratings
UL Style 21458
Number of Conductors
2
Voltage
300 V
Wire Gauge
Operating Temperature
-10°C ~ 80°C
Conductor Strand
34/0.0071"
Jacket (Insulation) Thickness
0.0150" (0.381mm)