SP54-100K | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SP54-100K |
Description | FIXED IND 10UH 3.05A 54.5 MOHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.05 A 54.5mOhm Max 2-SMD Drum Core, Power Inductor |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Saturation (Isat) 2.7A |
Mfr | Shielding Unshielded |
Series | DC Resistance (DCR) 54.5mOhm Max |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 170°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Type Drum Core, Wirewound | Features Drum Core, Power Inductor |
Material - Core | Mounting Type Surface Mount |
Inductance | Package / Case 2-SMD |
Tolerance ±10% | Size / Dimension 0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm) |