BZT52C6V2-HF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Good-Ark Semiconductor
In Stock: 5,831
Datasheet
Zener Diode 6.2 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
BZT52C6V2-HF
DigiKey Part Number
641-BZT52C6V2-HFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C6V2-HF
Description
DIODE ZENER 6.2V 500MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms