CZRFR52C16 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 16 V 200 mW ±5% Surface Mount 1005/SOD-323F
CZRFR52C16
DigiKey Part Number
CZRFR52C16-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CZRFR52C16
Description
DIODE ZENER 16V 200MW SOD323F
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CZRFR52C16 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 12 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
1005/SOD-323F
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms