CZRW55C16-G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Comchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 11,392
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Zener Diode 16 V 500 mW ±6% Surface Mount SOD-123
CZRW55C16-G
DigiKey Part Number
CZRW55C16-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CZRW55C16-G
Description
DIODE ZENER 16V 500MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CZRW55C16-G Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 11.2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms