AFK477M16F24T-F
DigiKey Part Number
338-2207-2-ND - Tape & Reel (TR)
338-2207-1-ND - Cut Tape (CT)
338-2207-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFK477M16F24T-F
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Detailed Description
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 160mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
450 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Capacitance
Impedance
160 mOhms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
160mOhm @ 100kHz
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.394" W (8.30mm x 10.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C