106SVF035M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Nichicon
Nichicon
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
10 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 19.894Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 85°C
106SVF035M
DigiKey Part Number
106SVF035M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
106SVF035M
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
29 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
49.3 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
19.894Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C