107RZM050M
DigiKey Part Number
1572-1662-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
107RZM050M
Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1.989Ohm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Impedance
1.05 Ohms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.989Ohm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C