107SMH016ML6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 32,426
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
Würth Elektronik
Chemi-Con
Surge
Surge
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
107SMH016ML6
DigiKey Part Number
107SMH016ML6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
107SMH016ML6
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Capacitance
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
16 V
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C