167103K400A-F
DigiKey Part Number
167103K400A-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
167103K400A-F
Description
CAP FILM 10000PF 10% 400VDC RAD
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 200V 400V Polyester, Metallized Radial
EDA/CAD Models
167103K400A-F Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.413" L x 0.138" W (10.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
200V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
400V