227CKE035M
DigiKey Part Number
1572-1698-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
227CKE035M
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 904mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
295 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
486.75 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
904mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C