334MKP275KA
DigiKey Part Number
334MKP275KA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
334MKP275KA
Description
CAP FILM 0.33UF 10% 310VAC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.33 µF Film Capacitor 310V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.591" L x 0.335" W (15.00mm x 8.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.563" (14.30mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.492" (12.50mm)
Voltage Rating - AC
310V