381LX331M450K052
DigiKey Part Number
338-2544-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
381LX331M450K052
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP TH
Detailed Description
330 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Category
Ripple Current @ Low Frequency
1.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.9 A @ 20 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C