AFK106M35B12T-F | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AFK106M35B12T-F |
Description | CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1.35Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Ratings |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 67.5 mA @ 120 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 90 mA @ 100 kHz |
Capacitance | Impedance 1.35 Ohms |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm) |
Voltage - Rated 35 V | Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.35Ohm @ 100kHz | Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.217" W (4.30mm x 5.50mm) |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C | Mounting Type |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C | Package / Case Radial, Can - SMD |