AFK106M50C12T-F
DigiKey Part Number
338-2135-2-ND - Tape & Reel (TR)
338-2135-1-ND - Cut Tape (CT)
338-2135-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFK106M50C12T-F
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
Detailed Description
10 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1.52Ohm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
63.75 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
85 mA @ 100 kHz
Capacitance
Impedance
1.52 Ohms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.52Ohm @ 100kHz
Surface Mount Land Size
0.209" L x 0.256" W (5.30mm x 6.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C