AFK107M25E16T-F
DigiKey Part Number
338-2141-2-ND - Tape & Reel (TR)
338-2141-1-ND - Cut Tape (CT)
338-2141-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFK107M25E16T-F
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Detailed Description
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 260mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
225 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
300 mA @ 100 kHz
Capacitance
Impedance
260 mOhms
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
260mOhm @ 100kHz
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.374" W (8.30mm x 9.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C