AFK107M25E16VT-F
DigiKey Part Number
338-AFK107M25E16VT-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
338-AFK107M25E16VT-FCT-ND - Cut Tape (CT)
338-AFK107M25E16VT-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFK107M25E16VT-F
Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Detailed Description
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 260mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
225 mA @ 120 Hz
Impedance
260 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.268" (6.80mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.374" W (8.30mm x 9.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
260mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C