AFK337M35G24VT-F
DigiKey Part Number
338-AFK337M35G24VT-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
338-AFK337M35G24VT-FCT-ND - Cut Tape (CT)
338-AFK337M35G24VT-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFK337M35G24VT-F
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD
Detailed Description
330 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 80mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
637.5 mA @ 120 Hz
Impedance
80 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.425" (10.80mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.473" W (10.30mm x 12.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C