AHA476M50X16T-F | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | AHA476M50X16T-F |
Description | CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 4.2Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 63 mA @ 120 Hz |
Part Status Not For New Designs | Ripple Current @ High Frequency 107.1 mA @ 10 kHz |
Capacitance | Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.303" (7.70mm) |
Voltage - Rated 50 V | Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 4.2Ohm @ 120Hz | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C | Package / Case Radial, Can - SMD |
Operating Temperature -55°C ~ 105°C |