AHA476M63F24T-F
DigiKey Part Number
338-AHA476M63F24T-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
338-AHA476M63F24T-FCT-ND - Cut Tape (CT)
338-AHA476M63F24T-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA476M63F24T-F
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V SMD
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 6.3Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
50 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
85 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.402" (10.20mm)
Voltage - Rated
63 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
6.3Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C