CCSO-914X3-1000
DigiKey Part Number
744-1291-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCSO-914X3-1000
Description
XTAL OSC SO 1.0000GHZ SNWV SMD
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 GHz SO (SAW) Sine Wave Oscillator 3.3V 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CCSO-914X3-1000 Models
Category
Voltage - Supply
3.3V
Mfr
Frequency Stability
±120ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
35mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Size / Dimension
0.559" L x 0.360" W (14.20mm x 9.14mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.210" (5.33mm)