11VR1K20F2N103B1
11VR1K20F2N103B1
11VR1K20F2N103B1
DigiKey Part Number
CT3216-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11VR1K20F2N103B1
Description
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Through Hole Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.05W, 1/20W PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
11VR1K20F2N103B1 Models
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
CTS Electrocomponents
Adjustment Type
Top Adjustment
Series
Rotation
300°
Packaging
Tray
Resistive Material
Carbon
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Flatted
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Built in Switch
None
Mounting Type
Through Hole
Number of Turns
1.0
Size - Body
Rectangular - 0.618" x 0.472" Face (15.70mm x 12.00mm)