SH275-1/16
DigiKey Part Number
W181-1000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SH275-1/16
Description
HEATSHRINK BLACK 1/16IN
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.063" (1.60mm) 2 to 1 Black 1000.0' (304.8m)
Category
Inner Diameter - Recovered
0.031" (0.79mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.017" (0.43mm)
Series
Material
Packaging
Bulk
Features
Abrasion Resistant, Flame Retardant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
90°C
Length
1000.0' (304.8m)
Shelf Life
60 Months
Inner Diameter - Supplied
0.063" (1.60mm)