BZX84C5V1 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5245-BZX84C5V1-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZX84C5V1 |
Description | DIODE ZENER 5.1V 300MW SOT23 |
Manufacturer Standard Lead Time | 4 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 5.1 V 300 mW ±5% Surface Mount SOT-23-3 (TO-236) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BZX84C5V1 Models |
Category | Impedance (Max) (Zzt) 60 Ohms |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 2 V |
Packaging Strip | Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ) |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Package / Case |
Tolerance ±5% | Supplier Device Package SOT-23-3 (TO-236) |
Power - Max 300 mW | Base Product Number |