NHD-10.1-HDMI-A-RSXV-CTU-KIT | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 757-NHD-10.1-HDMI-A-RSXV-CTU-KIT-ND |
Manufacturer | DigiKey Kit (VA) |
Manufacturer Product Number | NHD-10.1-HDMI-A-RSXV-CTU-KIT |
Description | 10 HDMI LCD TFT KIT |
Customer Reference | |
Detailed Description | Raspberry Pi 3 Model B+ MCU Raspberry Pi HAT (40 pin) Starter Kit |
Datasheet | Datasheet |
Category | Main Purpose MCU |
Manufacturer DigiKey Kit (VA) | Interconnect System Raspberry Pi HAT (40 pin) |
Packaging Box | Utilized IC / Part BCM2837B0 |
Part Status Discontinued at DigiKey | Included MCU/MPU Board(s) Raspberry Pi 3 Model B+ |
Kit Type Starter Kit |
| Part Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SC-2AMK003F | CBL USB2.0 A PLUG-MCR B PLUG 3' | 1 |
| 1721005-06 | CABLE M-M HDMI-A 6' SHLD | 1 |
| NHD-10.1-HDMI-A-RSXP-CTU | GRAPHIC DISPLAY TFT - 10.1" | 1 |
| GF0668 | SPEAKER 8OHM 3W TOP PORT 90DB | 2 |
| NHD-10.1-HDMI-A-RSXV-CTU | GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 10.1" | 1 |