ECH350V-09P
DigiKey Part Number
5239-ECH350V-09P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECH350V-09P
Description
TERM BLOCK HDR 9POS 3.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) Vertical Through Hole
Category
Current - IEC
14A
Manufacturer
Dinkle Corporation, USA
Voltage - IEC
320 V
Series
Current - UL
8 A
Packaging
Bulk
Voltage - UL
300 V
Part Status
Active
Color
Green
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C
Number of Positions
9
Contact Mating Finish
Tin
Positions Per Level
9
Features
Interlocking (Side)
Number of Levels
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.138" (3.50mm)
Contact Material
Copper Alloy
Header Orientation
Vertical
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Termination Style
Solder
Contact Tail Length
0.134" (3.40mm)
Mounting Type
Through Hole
Insulation Height
0.362" (9.20mm)