3.0SMCJ15CAQ-13
DigiKey Part Number
31-3.0SMCJ15CAQ-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3.0SMCJ15CAQ-13
Description
TVS DIODE 15VWM 24.2VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24.2V Clamp 124A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
124A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.2V