AP2114DA-3.3TRG1
DigiKey Part Number
31-AP2114DA-3.3TRG1TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-AP2114DA-3.3TRG1CT-ND - Cut Tape (CT)
31-AP2114DA-3.3TRG1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AP2114DA-3.3TRG1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252-3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A TO-252-3
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
PSRR
65dB (100Hz ~ 1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
TO-252-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.75V @ 1A