BAS70-05Q-7-F is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 5,665
Datasheet
Diode Array 1 Pair Common Cathode 70 V 70mA (DC) Surface Mount TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
BAS70-05Q-7-F
DigiKey Part Number
31-BAS70-05Q-7-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-BAS70-05Q-7-FCT-ND - Cut Tape (CT)
31-BAS70-05Q-7-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS70-05Q-7-F
Description
DIODE ARR SCHOT 70V 70MA SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
2.5 ns
Manufacturer
Diodes Incorporated
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 50 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Qualification
AEC-Q101
Technology
Schottky
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
70 V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
70mA (DC)
Supplier Device Package
SOT-23-3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 15 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed