BAT400D-7-F
DigiKey Part Number
BAT400D-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
BAT400D-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
BAT400D-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAT400D-7-F
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SOT233
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 500mA Surface Mount SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BAT400D-7-F Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
125pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 500 mA