BAT750TA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BAT750TA |
Description | DIODE SCHOTTKY 40V 750MA SOT23-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 40 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 40 V 750mA Surface Mount SOT-23-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BAT750TA Models |
Category | Reverse Recovery Time (trr) 5 ns |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 30 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Vr, F 25pF @ 25V, 1MHz |
Part Status Active | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V | Supplier Device Package SOT-23-3 |
Current - Average Rectified (Io) 750mA | Operating Temperature - Junction 125°C (Max) |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 490 mV @ 750 mA | Base Product Number |
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |