BZT52C36Q-7-F
DigiKey Part Number
31-BZT52C36Q-7-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C36Q-7-F
Description
DIODE ZENER 36V 370MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 36 V 370 mW ±5.56% Surface Mount SOD-123
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Bulk
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5.56%
Package / Case
Power - Max
370 mW
Supplier Device Package
SOD-123
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 25.2 V