BZT52C3V9-13-F
DigiKey Part Number
31-BZT52C3V9-13-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-BZT52C3V9-13-FCT-ND - Cut Tape (CT)
31-BZT52C3V9-13-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C3V9-13-F
Description
DIODE ZENER 3.9V 370MW SOD123
Detailed Description
Zener Diode 3.9 V 370 mW ±5.13% Surface Mount SOD-123
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±5.13%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
370 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms