BZT52C43-7-F
DigiKey Part Number
BZT52C43-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT52C43-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
BZT52C43-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C43-7-F
Description
DIODE ZENER 43V 410MW SOD123
Detailed Description
Zener Diode 43 V 410 mW ±7% Surface Mount SOD-123
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZT52C43-7-F Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 32 V
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±7%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
410 mW