BZT52C5V1-13-F
DigiKey Part Number
31-BZT52C5V1-13-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-BZT52C5V1-13-FCT-ND - Cut Tape (CT)
31-BZT52C5V1-13-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C5V1-13-F
Description
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 500 mW ±6% Surface Mount SOD-123
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZT52C5V1-13-F Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±6%
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
60 Ohms