BZT52C6V2SQ-7-F is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panjit International Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 6.2 V 200 mW ±6.45% Surface Mount SOD-323
SOD-323
BZT52C6V2SQ-7-F
DigiKey Part Number
31-BZT52C6V2SQ-7-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
31-BZT52C6V2SQ-7-FCT-ND - Cut Tape (CT)
31-BZT52C6V2SQ-7-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C6V2SQ-7-F
Description
DIODE ZENER 6.2V 200MW SOD323
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±6.45%
Package / Case
Power - Max
200 mW
Supplier Device Package
SOD-323
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 4 V