BZT52C8V2-7-F is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 2,044
Datasheet
Direct
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Comchip Technology
onsemi
Similar
Panjit International Inc.
Zener Diode 8.2 V 500 mW ±6% Surface Mount SOD-123