BZX84B27Q-7-F
DigiKey Part Number
31-BZX84B27Q-7-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B27Q-7-F
Description
DIODE ZENER 27V 300MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 27 V 300 mW ±2% Surface Mount SOT-23-3
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 18.9 V